با اطمینان خرید کنید

پاورپوینت بـازارهـا(بازار تبریز)

 پاورپوینت بـازارهـا(بازار تبریز)

 

 پاورپوینت بـازارهـا(بازار تبریز)

 

 

 

 

بازارها در معماری وشهرسازی سنتی ایران به عنوان مکان زندگی اجتماعی دارای جایگاه ویژه ای در هسته مرکزی شهرها بوده و نمادی از پویایی و اصلی ترین محل شکل گیری تعاملات و عرضه محصولات (اعم از محصولات فرهنگی و اقتصادی و ...) بوده و بازار هر شهر با توجه به اقتضای ضروریات آن شهر و موقعیت های محلی ، اقلیمی و هویتی شکل گرفته است و در طول زمان با توجه به دوره های زمانی مختلف و شرایط حاکم بر بازه های زمانی تحت دستخوش تغییرات گوناگون گردیده اند .
بازار یکی از مهمترین مراکز فرهنگی شهری بوده است. قدمت تاریخی بازارها با شکلگیری تمدنهای اولیه و آغازشهرنشینی همزمان است. و در طول تاریخ، علاوه بر فعالیت اقتصادی، فعالیتهای اجتماعی، فرهنگی و تفریحی نیز داشته است .

بازار واژه‌ای فارسی است و ریشه آن در زبان پهلوی بهاچار به معنی مکان قیمت‌ها است

از نظر تاریخی، بازار به محلی اطلاق می‌شود که خریداران و فروشندگان برای مبادله کالا یا خدمات به آن مراجعه می‌کنند.

مجموعه بازار در ایران از دوران ساسانیان در شهرهایی که رونق بازرگانی داشتند شکل گرفت. بازار به عنوان نهادی اقتصادی اجتماعی استخوان‌بندی شهر و روستاهای بزرگ به شمار می‌رود.

هسته ابتدایی بیشتر بازارها در حوالی دروازه مهم شهر تشکیل شده و در امتداد مسیرهای اصلی گسترش و ادامه می‌یافت. شکل‌گیری بازار و نحوه توسعه و ساماندهی فضاها، به کارکرد و رشد اقتصادی آن بستگی داشته است.

تعامل و هماهنگی بین عناصر بازار همواره به پویایی بازار کمک می‌کند. عناصری چون راسته اصلی، راسته‌های فرعی، دالان، چهارسو (چهار سوقمیدان و جلوخان را از فضاهای ارتباطی بازار به شمار می‌آیند.

 

اغلب بازارهای ایران به صورت خطی شکل گرفته‌اند و با اهمیت‌ترین مسیر با حجره‌های اطرافش، راسته اصلی بازار قلمداد می‌شوند و در امتداد راسته اصلی، اصناف و مشاغل معتبر قرار می‌گرفتند.

توسعه و گسترش بازار در معابر و مسیرهای فرعی موجب به وجود آمدن راسته‌های فرعی می‌شدند. فراوانی راسته‌های فرعی به رونق فعالیت‌های اقتصادی بستگی داشت. اغلب، هر راسته فرعی مختص یک صنف مشخص بوده است.

دالان معمولاً در بازارهای سنتی عملکرد ارتباطی بین راسته‌های بازار با یک فضای معماری را داشته است. حجره (دکان)، کاروانسرا، تیمچه و قیصریه نیز از فضاهای معماری بازار به شمار می‌روند.

 

بازار تبریز

تاريخچه مجموعه بازار تاریخی تبریز

روند شکل گیری مجموعه بازار تاریخی تبریز (در ارتباط با ساختار شهر و مراکز حکومتی)

اواسط قرن سوم تا اواسط قرن پنجم هجری:  شکل گیری هسته اولیه شهری

از اواسط قرن پنجم تا اواخر قرن هفتم هجری : گسترش شهر به مرکزیت مسجد جامع و مجموعه حکومتی به عنوان مرکز حکومتی منطقه

اواخر قرن هفتم تا قرن دهم هجری : تبدیل شدن به یکی از مهمترین و بزرگترین شهرهای جهان آن روز از لحاظ سیاسی- اقتصادی و تشکیل مجموعه های بسیار با ارزش شهری با قطبها و هسته های گسترش متعدد

الف: قرن هشتم هجری : تبریز چه زمانی که پایتخت ایلخانان مغول بود و چه زمانی که به عنوان یکی از مهمترین مراکز تجاری و اقتصادی جهان بود، موزه ای وسیع از ساخت و سازهای شهری مانند مجموعه های بزرگ مسکونی،کاخها، کوشک باغها و... بوده است.

ب: قرن نهم هجری تا اواخر قرن دوازدهم هجری: تداوم حیات به صورت مرکز تجاری – سیاسی مهم منطقه ای

  • انتقال دولتخانه از ششگلان به صاحب آباد توسط جهانشاه قاقویونلو
  • شکل گیری بناها و عناصر حکومتی و مذهبی به دور میدانی وسیع در صاحب آباد و انتقال و تجمیع قطبهای مهم شهری (با کارکرد فرا منطقه ای و کشوری) در شمال مهران رود و در امتداد و همخوان با بازار به عنوان مهمترین قطب شهری ماندگار در تاریخ تبریز،توسط حسن پادشاه آق قویونلو.
  • ادامه و گسترش مجموعه صاحب آباد به عنوان مرکز ولایت آذربایجان و سپس حرکت به جنوب رودخانه مهران رود و ایجاد و جایگزین شدن مجموعه صادقیه: از اواخر قرن دهم ه.ق
  • تخریب شهر تبریز در زلزله سال 1194 هجری قمری
  • یجاد مجموعه های جدید تجاری در ادامه مجموعه صادقیه و بخش جنوبی مهران رود

در معماری و بافت سنتی شهرهای ایران، مجموعه بازار شامل راه های ارتباطی، چهار سوق ها،کاروانسراها، تیمچه ها و راسته ها و... استخوان بندی اصلی بافت شهر را تشکیل می دهند. بازار بزرگ تبریز نیز با تیمچه ها و سراها و کاروانسراهای متعدد از اقتدار و رونق تجارت این شهر در گذشته های دور و نزدیک حکایت دارد.

 

  • عناوین
  • بـازارهـا
  • موقعیت شهر تبریز
  • موقعیت بازار در نقشه شهری
  • معرفي مجموعه بازار تاریخی تبریز

 

 

متن بالا فقط قسمتی از اسلایدهای  پاورپوینت میباشد، بعد از پرداخت آنلاین ، نسخه کامل فایل را دانلود نمایید 

تعداد اسلاید : 36
فرمت: پاورپوینت با قابلیت ویرایش

 

فروشگاه ما زیر مجموعه سایت filesell می باشد  که  دارای نماد اعتماد الکترونیکی  دو ستاره  وثبت شده در سامانه ساماندهی می باشد ( از بخش پیوندها قابل بررسی می باشد) بنابراین میتوانید با خیالی آسوده اقدام به خرید با درگاه های امن بانکی  نمایید

در صورت هرگونه مشکل در روند خرید و دریافت فایل از طریق بخش پشتیبانی ویا ایمیل سایت مشکل خود را اعلام بفرمایید

در صورت نارضایتی ازفایل میتوانید مبلغ خود را پس بگیرید

با توجه به محدودیت های ایجاد شده توسط برخی از بانکها در خریدهایی با مبالغ کمتر از 5000 تومان مانند بانک ملی و ...،خواهشمند است جهت انجام این قبیل خریدها از کارتهای سایر بانکهای بدون محدودیت مبلغ استفاده فرمایید

امکان 10 بار دانلود با یک پرداخت در 5 روز اینده وجود دارد

 

 پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 4,950 تومان
(شامل 10% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 5,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی
توجه: خرید کمتر از 10,000 تومان مشتری گرامی ، برخی بانک ها از جمله بانک ملت اجازه خرید اینترنتی با مبلغ کمتر از 10000 تومان را نمی دهند باتوجه به قیمت این محصول اگر در پرداخت مشکلی داشتید از کارت سایر بانک ها برای پرداخت استفاده کنید.

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
bazar_1830700_9355.zip26 MB